poniedziałek, 6 czerwca 2016

Tort Szachownica

 
Tort Szachownica zachwyca przede wszystkim wyglądem – jego struktura rzeczywiście przypomina szachownicę. Wykonanie tortu, choć na pierwszy rzut oka wygląda na skomplikowane, w gruncie rzeczy jest dość proste i tylko odrobinę bardziej czasochłonne niż standardowego tortu. Tym, co wyróżnia Tort Szachownica jest także rodzaj ciasta – zamiast tradycyjnych biszkoptów składa się z ciasta z rodzaju ucieranego. Ciasto aromatyzowane jest olejkiem migdałowym a przekładane puszystą masą budyniową.


Składniki

Ciasto jasne:

4 jajka
240g drobnego cukru kryształu
75mL oleju roślinnego
75mL wody
2 krople olejku migdałowego
260g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Ciasto ciemne:

4 jajka
240g drobnego cukru kryształu
75mL oleju roślinnego
75mL wody
2 krople olejku migdałowego
240g mąki pszennej
3 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa budyniowa:

1L mleka
160g cukru kryształu
1 opakowanie cukru waniliowego
1 opakowanie budyniu waniliowego
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka
400g masła

Dodatkowo do dekoracji:

cukier puder i kakao

Wykonanie

Ciasto jasne.
Białka oddzielić od żółtek. Do żółtek dodać cukier i utrzeć na puszystą, jasna masę. Następnie porcjami dodawać naprzemiennie olej oraz wodę i ucierać. Dodać olejek migdałowy i wymieszać. Kolejno dodać mąkę pszenną i delikatnie, ale dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i dodać do ciasta. Wymieszać delikatnie.
Ciasto wylać na tortownicę (24 cm średnicy) wysmarowaną tłuszczem i podsypaną bułką tartą.
Ciasto piec w temperaturze 180oC przez 40-45 minut, do tak zwanego „suchego patyczka”.
Po upieczeniu ciasto wyjąc z formy i pozostawić do ostygnięcia.
Ciasto ciemne.
Ciasto ciemne przygotować i upiec identycznie jak ciasto jasne, z tą różnicą, że do ciasta ciemnego wraz z mąką pszenną dodać kakao.
Masa budyniowa.
Do garnka wlać 850mL mleka. Wysypać cukier oraz cukier waniliowy i zagotować.
Resztę mleka (150mL) wlać do małego garnuszka, dodać budyń, mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną oraz żółtka i dokładnie rozmieszać (najlepiej za pomocą miksera, aby nie było żadnych grudek).
Masę mączno-jajeczną wlać do gotującego się mleka z cukrem i gotować na wolnym ogniu, ciągle mieszając do powstanie gęstego kremu.
Krem pozostawić do ostygnięcia.
Masło utrzeć z zimnym kremem budyniowym na puszystą, gładka masę.
Złożenie tortu.
Jasny placek przekroić wzdłuż na pół, aby otrzymać dwa blaty jasnego ciasta. To samo zrobić z ciastem ciemnym.
Z każdego blatu wyciąć krążek o średnicy 16 cm, a następnie 8 cm. W ten sposób z każdego blatu otrzymasz po trzy krążki o średnicach: 24 cm, 16 cm i 8 cm. Do wycinania możesz użyć specjalnej foremki lub po prostu noża i naczyń o odpowiedniej średnicy (np. miseczka i szklanka).
Otrzymane krążki poskładać w pełny blat ciasta, używając naprzemiennie krążka jasnego i krążka ciemnego. W ten sposób otrzymasz 4 kolorowe blaty.


Tak przygotowane blaty przełożyć masą budyniową. Do przełożenia użyj około dwie trzecie masy budyniowej – resztę zostaw do dekoracji tortu. Przy przekładaniu pamiętaj, aby blatów również używać naprzemiennie.



Do pozostawionej masy budyniowej dodać 2 czubate łyżki kakao i dokładnie wymieszać. Masą wysmarować wierzch i boki tortu. Staranie wyrównać, zwłaszcza boki. Wierz toru dowolnie udekorować za pomocą cukru pudru i kakao.
Tort wstawić na kilka godzin do lodówki, aby masy stężały.
Gotowe!!!


Życzę smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz