czwartek, 12 listopada 2015

Placek Czeski (Stefanka)

Placek Czeski, znany też pod nazwą Stefanka, jest polską wersją ormiańskiego ciasta – Marlenka, które szturmem zdobyło serca Czechów. Choć historia Marlenki zaczyna się w już w 1704 roku, kiedy to Georgius Deodatus Damascenus (Ormianin) założył na terenie Pragi pierwszą czeską kawiarnię, to ciasto zrobiło furorę dopiero prawie trzysta lat później. W 1995 roku do Czech przybył Gevorg Avetisyan, również Ormianin, który borykając się problemem utrzymania rodziny, przypomniał sobie przepis na „miodowy cud” i rozpoczął wypiekanie tego ciasta. Cienkie, miękkie warstwy miodowego ciasta przełożone słodką masą bardzo szybko zyskały popularność, najpierw w lokalnych cukiernikach a później na terenie całych Czech. Ciasto otrzymało nazwę na cześć matki i córki Gevorg Avetisyan (Marlenka) a sam Gevorg wraz z siostrą w 2003 roku założył Miko International, które obecnie wypieka 100 000 Marlenek miesięcznie! Placek Czeski czy też Stefanka w odróżnieniu od Marlenki, składa się z mniejszej ilości warstw i dodatkowo zawiera powidła, które dodają mu kwaskowatego posmaku. Jeśli ktoś z Was do tej pory nie znał Placka Czeskiego, to gorąco polecam – smakuje każdemu!


Składniki

Ciasto kruche:

½ kg mąki pszennej
1 szklanka cukru pudru
½ kostki masła
½ kostki margaryny (Kasia lub Palma)
jajko
½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
3 łyżki miodu
½ szklanki kwaśnej śmietany
(porcja na blachę 36x20cm - na trzy kruche placki)

Masa grysikowa:

8 łyżki kaszy manny
800 ml mleka
¾ szklanki cukru
cukier waniliowy
kostka masła

Polewa kakaowa:

125g margaryny (Kasia lub Palma)
2 łyżki mleka
4 łyżki cukru
50 ml śmietany kremówki (30%)
3-4 czubate łyżki kakao

Dodatkowo:

słoiczek powideł śliwkowych

Wykonanie

Z podanych składników zagnieść ciasto kruche.
Na stolnicę wysypać mąkę i cukier puder. Dodać masło i margarynę, i posiekać nożem na drobne kawałki. Dorzucić resztę składników i zacząć zagniatanie ciasta. Ciasto jest właściwie wyrobione, gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą a ciasto uzyska jednolitą konsystencje i kolor.
Ciasto podzielić na trzy części. Każdą z nich rozwałkować i upiec (pamiętaj, aby blachy nie smarować tłuszczem, za to dobrze podsypać mąką!) w piekarniku nagrzanym do 180oC (piec przez około 15 minut aż placek się zarumieni).
Po upieczeniu pozostawić wszystkie trzy placki do całkowitego wystudzenia.
Ugotować krem grysikowy: do garnka wlać mleko, wsypać cukier, cukier waniliowy oraz kaszę mannę i gotować na wolnym ogniu (często mieszając, aby nie zrobiły się grudki) do uzyskania gęstego kremu.
Masło utrzeć z ostudzonym kremem grysikowym.
Czas na złożenie ciasta:
- pierwszy kruchy placek posmarować cienką warstwą powideł śliwkowych,
- na drugi kruchy placek wyłożyć połowę masy grysikowej, po czym położyć go na pierwszy placek wysmarowanym powidłami w taki sposób, aby powidła stykały się z masą grysikową,
- z trzecim kruchym plackiem postąpić identycznie jak z drugim.
Z podanych składników przygotować polewę czekoladową. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, dokładne instrukcje znajdziesz w zakładce „podstawy pieczenia” przepis na „polewę kakaową”.
Tężącą polewą kakaową udekorować ciasto.
Ciasto najlepiej smakuje po 1-2 dniach.

Placek Czeski gotowy!
Palce lizać!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz