piątek, 23 października 2015

Wuzetka

Wuzetka to wdzięczny reprezentant klasycznego cukiernictwa. Należy dodać polskiego cukiernictwa, bo mało kto wie, że wuzetka jest całkowicie polskim wynalazkiem. W 1949 roku Czech Rzemiosł Spożywczych zorganizował konkurs na ciastko, które miało stać się symbolem Warszawy. Wygrała właśnie wuzetka. Skąd nazwa? Pierwsza wersja głosi, że od tego, iż ciasto podawano w kawiarni przy trasie Wschód-Zachód (W-Z), będącą jedną z największych inwestycji w tym okresie. Druga wersja mówi, że nazwa po prostu została wymyślona przez jednego cukiernika z Grochowa. A jeszcze inna, że jest to skrót od Wypiek Z Kremem. Niezależnie od pochodzenia nazwy, wuzetka do tej pory jest ulubionym deserkiem warszawiaków i można ją kupić niemal w każdej cukierni w Warszawie, pomimo, że już ma swoją następczynię – w sześćdziesiątą rocznicę powstania wuzetki ogłoszono, bowiem nowy konkurs. Symbol stolicy się zmienił, ale znakomity smak wuzetki nie. Jeśli go zapomnieliście, proponuję do niego wrócić. Poniżej zamieszczam przepis na tradycyjną wuzetkę z przełomu lat 40. i 50.


Składniki

Biszkopt ciemny:

6 jajek (dużych)
1 szklanka cukru
¾ szklanka mąki pszennej
½ szklanki mąki ziemniaczanej
4 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżka zimniej wody
1 łyżeczka octu lub soku z cytryny

Śmietana:

800ml śmietany kremówki (30%)
1 szklanka cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny

Poncz:

½ szklanki mocnej kawy rozpuszczalnej
kieliszek wódki śliwkowej (może być inny alkohol, jak whisky czy brandy)

Polewa:

125g margaryny (Kasia lub Palma)
2 łyżki mleka
4 łyżki cukru
50 ml śmietany kremówki (30%)
2-3 czubate łyżki kakao

Dodatkowo:

słoiczek powideł śliwowych

Wykonanie:

Upiec ciemny biszkopt. Oddzielić białka od żółtek. Do białek dodać wodę i sól i ubić je na sztywno. Następnie dodawć porcjami cukier i ubijać nadal do ponownej sztywności piany. Żółtka energicznie rozmieszać z ocetem i proszkiem do pieczenia. Masę z żółtek dodać do białek i ubijać jeszcze przez chwilę. Następie dodać mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i kakao. Delikatnie wymieszać za pomocą szpatułki lub drewnianej łyżki. Przelać ciasto do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą blaszki (30x30 cm) i piec przez 35 minut w 170oC (blaszkę z ciastem koniecznie wstawić do nagrzanego piekarnika!).
Przygotować poncz. 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej zalać gorącą wodą. Gdy nieco przestygnie dodać alkohol. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Ostudzony biszkopt przekroić na pół, aby otrzymać dla blaty biszkoptowe. Oba nasączyć ponczem a następnie rozsmarować na nich cienką warstwę powideł śliwkowych.
Czas na ubicie śmietany. 2 łyżeczki żelatyny rozpuścić w małej ilości gorącej wody (około 50 ml). 800ml schłodzonej śmietany kremówki wlać do suchej miski i ubić na sztywno. Dodawać porcjami cukier puder i ubijać jeszcze kilka minut. Następie dodać rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę. Dokładnie wymieszać składniki na wolnych obrotach miksera.
2-3 łyżki ubitej śmietany odłożyć do późniejszej dekoracji ciastek (śmietanę można od razu włożyćć do szprycy lub rękawa cukierniczego). Resztę śmietany wyłożyć na pierwszy blat biszkoptowy i przykryć drugim biszkoptem (drugi biszkopt należy położyć wysmarowaną powidłami powierzchnią do środka, czyli śmietany).
Przygotować polewę. Do rondelka wlać mleko i śmietanę kremówkę, dodać margarynę, cukier i kakao. Gotować na wolnym ogniu, często mieszając aż składniki dokładnie się połączą a cukier rozpuści. Zagotować i zostawić do przestudzenia.
Ostudzoną i tężącą polewę wylać na górę ciasta. Wstawić ciasto do lodówki na około 12 godzin.
Porcję wuzetki udekorować kleksem śmietany (za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego).
Wuzetka gotowa!

Życzę smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz