czwartek, 29 października 2015

Krówka

Kajmak, bardzo słodka, bardzo gęsta, bardzo lubiana masa, coraz częściej i chętniej stosowana w cukiernictwie. Ale czy to, co nazywamy kajmakiem jest tak naprawdę kajmakiem? Otóż, nie! Kajmak wywodzi się z kuchni bałkańskiej. Pierwotna forma kajmaku powstała w Imperium Osmańskim i było nim zsiadłe bawole mleko. Obecnie kajmak wytwarzany jest z mleka krowiego i polega na długim, powolnym podgrzewaniu mleka zalanego śmietaną, po czym zbierana z wierzchu śmietanka poddawana jest krótkiej fermentacji. Tak przygotowany kajmak zawiera około 60% tłuszczu, ma gęstą, gładką konsystencję i jest białej barwy! Kajmak w takiej postaci jest obecnie wytwarzany w Turcji, na Bałkanach oraz Azji Centralnej i najczęściej jadany jest na śniadanie jako smarowidło do różnorakich wyrobów piekarniczych, często dodatkowo polany miodem i konfiturami. Czym zatem jest kajmak w Polsce? To masa powstała poprzez długie i powolne gotowanie mleka skondensowanego, a jej złocisty, karmelowy kolor jest wynikiem dużej zawartości cukru. I mimo, że „polski kajmak” to nie to samo, co „kajmak turecki”, to jest wspaniałym dodatkiem do ciast i deserów. Jego zamienną nazwą jest masa krówka, skąd też nazwa ciasta, na które przepis zamieszczam poniżej.


Składniki

Biszkopt klasyczny:

4 jajka
¾ szklanki cukru
¾ szklanki mąki pszennej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżka zimnej wody
(blacha 30x30cm)

Masa budyniowa:

3 szklanki mleka
opakowanie budyniu śmietankowego
1 łyżka mąki pszennej
2 łyżka mąki ziemniaczanej
2 żółtka
¾ szklanki cukru
cukier waniliowy
kostka masła

Dodatkowo:

2 opakowania krakersów
puszka masy krówka o smaku tradycyjnym
250ml śmietany kremówki (30%)
czekolada deserowa

Wykonanie:

Z podanych składników upiec biszkopt. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, instrukcje znajdziesz w zakładce „podstawy pieczenia” przepis na „biszkopt klasyczny”. Po upieczeniu, biszkopt pozostawić w blaszce i nie odcinać boków biszkopta od blaszki.
Ugotować krem i go ostudzić. Masło utrzeć z kremem, aby uzyskać gładką masę budyniową. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, instrukcję jak przygotować masę budyniową znajdziesz w zakładce „podstawy pieczenia” przepis na „masę budyniową”.
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno (bez cukru, pozostałe elementy są wystarczająco słodkie).
Czas na złożenie ciasta:
- warstwę pierwszą stanowi biszkopt (pozostawiony w blaszce, w której się piekł)
- na biszkopt wyłożyć 1/3 masy budyniowej
- ułożyć warstwę krakersów (krakersy ułożyć ciasno, jeden obok drugiego)
- rozsmarować masę krówkę (przed wyłożeniem na krakersy warto ją dobrze rozmieszać, aby nabrała elastyczniejszej konsystencji, co ułatwi jej rozsmarowanie na krakersach)
- ułożyć drugą warstwę krakersów
- wyłożyć pozostałą część masy budyniowej
- wyłożyć ubitą śmietanę
- ciasto udekorować startą czekoladą deserową.
Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin.

Krówka gotowa!

Życzę smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz